Historia w kontekście posthumanistyki

XIX Powszechny Zjazd Historyków Polskich - Szczecin, 17 września 2014 roku

Noty biografczne

Ewa Domańska - prof. UAM dr hab. w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz od 2002 visiting associate professor w Department of Anthropology, Stanford University, USA. Zajmuje się współczesną anglo-amerykańską teorią i historią historiografii oraz porównawczą teorią nauk humanistycznych i społecznych. Szef rady programowej Biura “International Commission for Theory and History of Historiography”. Autorka i redaktorka kilkunastu książek, w tym ostatnio: Historia egzystencjalna (2012); Teoria wiedzy o przeszłości na tle współczesnej humanistyki (red., 2010); Historia – dziś. Teoretyczne problemy wiedzy o przeszłości (red. z Rafałem Stobieckim i Tomaszem Wiśliczem, 2014 – w druku).

Jarosław Jaworek - ukończył studia w Instytucie Historycznym na Uniwersytecie Wrocławskim i uzupełniał wiedzę na Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Sorbonne-Paris IV w Paryżu, gdzie studiował antropologię historyczną. Uczestnik licznych koncertów i laureat nagród jako muzyk-instrumentalista. W latach 1999-2001 wiceprezes Towarzystwa Miłośników Sztuki Filmowej oraz członek Senatu Akademii Muzycznej w 2002 r. we Wrocławiu. Obecnie doktorant na Wydziale Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się antropologią zmysłów i badaniem dźwięków. W swojej pracy koncentruje się na roli, jaką w badaniach historycznych odgrywają pejzaże dźwiękowe.

Jan Kieniewicz - historyk. Ukończył studia historyczne w 1960 w Instytucie Historycznym UW pod kierunkiem Prof. Mariana Małowista. Uzyskał tamże stopień doktora w 1966, a doktora habilitowanego w zakresie historii nowożytnej w 1974. Od 1983 profesor, od 1998 profesora zwyczajny w UW. W 1964 odbył staż w Ecole Pratique des Hautes Etudes w Paryżu pod kierunkiem Prof. Fernanda Braudela. Kierownik Katedry Iberystyki UW 1975-1981, wicedyrektor Instytutu Historycznego UW 1981-1988, ambasador RP w Hiszpanii 1990-1994, wicedyrektor OBTA/IBI AL UW 1996-2008. Jest kierownikiem Środowiskowych Transdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich. Zajmował się dziejami Indii i ekspansji przedkolonialnej, Hiszpanią czasów nowożytnych i najnowszych, historią Polski i Europy, prowadzi badania nad porównawczymi dziejami cywilizacji. Opublikował ok. 500 pozycji, w tym 25 książek, m.in. Historia Indii (1983); Wprowadzenie do historii cywilizacji Wschodu i Zachodu (2003); Od ekspansji do dominacji: próba teorii kolonializmu (1986), Ekspansja, kolonializm, cywilizacja (2008).

Jacek Małczyński - doktorant w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Akademii Artes Liberales. Przygotowuje pracę doktorską pod tytułem „Krajobrazy Zagłady. Przyroda w przedstawieniach i miejscach pamięci Holocaustu”. Publikował m.in. w „Tekstach Drugich” oraz „Przeglądzie Kulturoznawczym”. Interesuje się problemami przedstawienia Holocaustu, pamięcią kulturową oraz nowymi nurtami w humanistyce. Stypendysta Fundacji na Rzecz Rozwoju Nauki Polskiej (program "Mistrz") oraz Narodowego Centrum Nauki ("Etiuda").

Małgorzata Praczyk - adiunkt w Instytucie Historii UAM. Obroniła pracę doktorską pod tytułem  „Materialność – polityka – emocje. Pomniki Poznania i Strasburga (XIX-XX wiek)”. Stypendystka American-Polish Fellowship Garstka Program na Uniwersytecie Notre Dame, USA (2009-2010). Autorka publikacji z zakresu problematyki pamięci, antropologii miasta, teorii historii oraz pogranicza historii i historii sztuki. Obecnie swoje zainteresowania koncentruje wokół biohumanistyki i historii środowiskowej oraz studiów postkolonialnych (ze szczególnym wskazaniem na obszar Afryki).

Anna Ziębińska-Witek – dr hab.; pracuje w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Historyk-metodolog, zajmuje się muzeologią, teoretycznymi problemami wiedzy o przeszłości oraz problematyką reprezentacji Holokaustu w werbalnych i wizualnych dyskursach kultury współczesnej. Autorka wielu publikacji, w tym dwóch książek: Holocaust. Problemy przedstawiania (Lublin 2005) i Historia w muzeach. Studium ekspozycji Holokaustu (Lublin 2011) oraz przekładu studium Berela Langa Nazistowskie ludobójstwo. Akt i idea (Lublin 2006). Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej (United States Holocaust Memorial Museum, Washington DC) oraz Fundacji Fulbrighta (Princeton University).

Tomasz Wiślicz - dr hab. prof. IH PAN w Zakładzie Studiów Nowożytnych Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, członek Polskiej Grupy Commission Internationale d'Histoire et d'Etudes du Christianisme przy Polskiej Akademii Umiejętności oraz Zespołu Antropologii Historii przy Komitecie Nauk Historycznych PAN. Zainteresowania badawcze: historia kultury wczesnonowożytnej, dzieje społeczne i polityczne wsi polskiej XVI-XVIII wieku, historia antropologii. Autor książek: Zarobić na duszne zbawienie. Religijność chłopów małopolskich od połowy XVI do końca XVIII wieku (Warszawa 2001), Krótkie trwanie. Problemy historiografii francuskiej lat dziewięćdziesiątych XX wieku (Warszawa 2004) i Upodobanie. Małżeństwo i związki nieformalne na wsi polskiej XVII-XVIII wieku (Wrocław 2012).

Zjazd Historykow w Szczecinie