Interdyscylinarna Konferencja Naukowa

Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
piątek, 30 maj 2014
, Collegium Historicum, ul. sw. Marcin 78, sala 118

Noty biograficzne

Maciej Bugajewski
dr hab., profesor w Instytucie Historii UAM. Zainteresowania badawcze: metodologia historii, filozofia historii, historia historiografii, współczesna retoryka, pamięć historyczna.

Tarzycjusz Buliński
antropolog, adiunkt w Instytucie Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się antropologią szkoły, antropologią dziecka, etnologią Amazonii oraz teorią i metodologią antropologii. Od 2001 roku prowadzi badania terenowe wśród Indian E’ñepá w Wenezueli. Najważniejsze publikacje: Człowiek do zrobienia. Jak kultura tworzy człowieka (2002); Sny, trofea, geny i zmarli. Wojna w społecznościach przedpaństwowych na przykładzie Amazonii (2006, współred. M. Kairski); Teren w antropologii. Praktyka badawcza we współczesnej antropologii kulturowej (2011, współred. M. Kairski).

Mateusz Chudziak
historyk, doktorant w Instytucie Wschodnim UAM. Zajmuje się współczesną historią Turcji.

Paweł Chyc
doktorant w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej. Jego zainteresowania badawcze krążą wokół tematów związanych z antropologią religii, amazonistyką, antropologią kognitywną, zagadnieniem “uwarunkowań kulturowych” w naukach poznawczych.

Mariusz Kairski
antropolog kulturowy, amazonista, aktualnie pracuje w Instytucie Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego; 25 lat doświadczeń badawczych w Amazonii wenezuelskiej, ekwadorskiej i peruwiańskiej; Specjalizuje się w zagadnieniach czasu, przestrzeni i tożsamości w tzw. społeczeństwach/kulturach przedpaństwowych, problematyką zmiany kulturowej, teorią i metodologią poznania odmiennych społeczeństw/kultur.

Joanna Klisz
studentka I roku studiów doktoranckich w Instytucie Historii UAM. Studia magisterskie na kierunku historia ukończyła w 2010 roku; a w 2011 studia licencjackie na kierunku archeologia. Obecnie kończy studia magisterskie na kierunku antropologia kulturowa. Interesuje się historią magii i procesów o czary, a w tym kontekście historią prawa, historią lokalną (zwłaszcza historią Poznania) oraz metalurgii średniowiecznej, a także interdyscyplinarnym podejściem do przeszłości (szczególnie relacjami historii i antropologii, archeologii i prawa).

Andrzej W. Nowak
doktor filozofii w Instytucie Filozofii UAM. Interesuje się problematyką z zakresu ontologii społecznej, społecznych studiów nad nauką oraz nieklasycznej socjologii wiedzy (szczególnie teorią aktora-sieci Bruna Latoura). Popularyzator na gruncie polskim teorii nowoczesnego systemu-świata Immanuela Wallersteina. Obecnie kieruje projektem badawczym dotyczącym relacji struktur wiedzy wobec kontrowersji naukowo-społecznych. Autor książki i kilkudziesięciu artykułów naukowych, aktywny uczestnik życia naukowego, okazjonalnie publicysta, obecny także w blogosferze.

Małgorzata Praczyk
dr, adiunkt w Instytucie Historii UAM, zainteresowania badawcze: dzieje powszechne XX wieku ze wskazaniem na okres po 1945 roku, historia środowiskowa, teoria historii oraz teoria historii sztuki, problematyka postkolonialna ze wskazaniem na obszar Afryki, historia kultury XX wieku, historia regionalna XIX i XX wieku.

Maciej Sawicki
historyk, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zainteresowania badawcze skupia na zagadnieniach historyczno-filozoficznych, metodologii historii, historiozofii, antropologii historycznej. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat dzieła historycznego Saula Friedlandera.

Joanna Wałkowska
studentka I rok studiów doktoranckich w Instytucie Prahistorii UAM. Studia magisterskie w dziedzinie archeologii ukończyłam w Instytucie Prahistorii UAM w 2013 r. Zainteresowania badawcze: studia nad wierzeniami prowadzone w ramach archeologii (przede wszystkim religią słowiańską); historia i metodologia archeologii; badania nad zwierzętami w pradziejach i we wczesnym średniowieczu. W ramach przygotowywanej pracy doktorskiej zajmuję się zagadnieniem rytuałów ofiarnych we wczesnym średniowieczu na terenie ziem polskich.

Tomasz Wiśniewski
studiuje historię w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się teologią polityczną, filozofią polityki, teorią historii, problematyką mitu i wyobraźni, kulturą polityczną, nihilizmem.

Małgorzata Maria Wosińska
etnolog i afrykanista, doktorantka na Wydziale Historycznym UAM. Zajmuje się Holokaustem i studiami nad ludobójstwem oraz antropologią pamięci i przestrzeni. Pracuje nad rozprawą doktorską na temat tożsamości ocalałych z ludobójstwa w Rwandzie (gdzie prowadzi regularne badania terenowe od 2009 roku). Laureatka grantów naukowych (m.in.: Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Narodowego Centrum Kultury) i stypendiów projakościowych. Autorka projektu „Sztutowo czy Stutthof? Oswajanie krajobrazu kulturowego” nagrodzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla 2011”. Autorka 29 artykułów naukowych i współ-redaktorka 4 książek.