Marcin Kula (Instytut Historyczny, Uniwersytet Warszawski) - 23 października 2012 (wtorek) o godz. 13.oo poprowadzi seminarium pod tytułem: "Historia wychodzi na ulice... w stroju z kamienia". Spotkanie odbędzie się w Collegium Historicum, sala 220, ul. św. Marcin 78, 61-809 Poznań.
Organizator: Katarzyna Florczyk. Zapisy na seminarium >>> email: kasia_19@wp.pl
Seminarium organizowane w ramach programu Mistrz (Fundacja na rzecz Nauki Polskiej). Projekt "Historia ratownicza" (Ewa Domanska)
Historia wychodzi na ulice... w stroju z kamienia
Abstrakt:
- Znane są powiedzenia "Historia wyszła na ulice" lub "Gdy historia wychodzi na ulice to najlepiej schować się w bramie, by nie stratowała". Historia jednak wychodzi na ulice nie tylko w postaci tłumów i demonstracji, ale także w postaci pomników, tablic pamiątkowych, czy budowli upamiętniających. Inne pomniki i budowle nieraz są z kolei burzone, by zaznaczyć odcięcie się od sytuacji potępianych. Jeszcze inne konstrukcje, nawet rodzące bardzo złe skojarzenia, są konserwowane właśnie po to, by przypominać złe czasy w sensie negatywnym. Inaczej mówiąc: ulice miast, a czasem także teren pozamiejski, są swoistą książka do historii przez nas pisaną. Nie zawsze ją czytamy. Nieraz przechodzimy mimo. Już same zmiany warstwy symbolicznej naszego otoczenia są jednak wypowiedziami, nad którymi spróbujemy zastanowić się na przykładzie Warszawy oraz Poznania i Wielkopolski.
Literatura:
Uczestnicy seminarium proszeni są o przeczytanie następujących tekstów (wydruki dostępne także w czytelni biblioteki Instytutu Historii, Collegium Historicum, parter).
- Marcin Kula, O co chodzi w historii? Warszawa: UW, 2008.
- "Kamienie mówią - ale to, co my chcemy powiedzieć": 179-199
- "Wobec świadectw przeszłości (Polska, 2007)": 269-289
- "Miasto wybiera tradycję. Przykład Galerii Morskiej w Darłowie": 303-311
- Malgorzata Praczyk, "Poznańskie pomniki początku XXI wieku jako forma wytwarzania tożsamości lokalnej". Sensus Historiae, nr 1, 2012: 133-150.
Marcin Kula
Marcin Kula, historyk, z wykształcenia także socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Urodzony w 1943 r., wykształcenie uzyskał w Uniwersytecie Warszawskim (mgr historii 1965, socjologii 1967), doktorat w Instytucie Historii PAN (1968), habilitację tamże (1976). Publikował o dziejach Ameryki Łacińskiej, o Polonii, o problematyce żydowskiej, o najnowszej historii Polski, o ruchach społecznych i funkcjonowaniu historii w społeczeństwie. Stara się promować socjologię historyczną jako dziedzinę refleksji. Wypromował 9 licencjatów, 128 magistrów, 20 doktorów i jednego doktora honoris causa. Ostatnio opublikował: Mimo wszystko bliżej Paryża niż Moskwy (WUW 2010); Najpierw trzeba się urodzić (WUW 2010); Ostatecznie trzeba umrzeć (WUW 2011). Pod jego redakcją ostatnio ukazały się prace zbiorowe: Kłopoty z seksem w PRL (WUW, IPN, 2011); Było, nie minęło (SEDNO 2011).