? Maciej_Rynarzewski_Historia_lokalna_historia_jako_historia_ratownicza
PoznanUAMPoznanskie Seminaria InterdisciplinarneArchiwum

Maciej Rynarzewski (Uniwersytet Warminsko-Mazurski) - 10 grudnia 2009 (czwartek) o godz. 17.oo poprowadzi seminarium pod tytulem: "Historia lokalna jako historia ratownicza". Spotkanie odbedzie sie w Instytucie Historii UAM, sala 118, ul. sw. Marcin 78, 61-809 Poznan.

Organizator: Ewa Domanska, IH UAM, email: ewa@amu.edu.pl

Historia lokalna jako historia ratownicza

Dla malych spolecznosci zachowanie pamieci i wiedzy o przeszlosci jest podstawa ich historycznego (prze)trwania. Stad tez wazne jest zintensyfikowanie badan nad historia lokalna. Wystapienie prezentuje projekt badawczy, ktrego celem jest proba rekonstrukcji przeszlosci warminskiej wsi Wipsowo. Projekt sytuuje sie w kategoriach historii ratowniczej, ktra nastawiona jest na ratowanie, tj. odkrywanie, przywracanie, zachowywanie oraz udostepnianie fragmentow mikro-przeszlosci. Inspiracji teoretycznych dla budowanej takiej historii dostarcza zarwno anglosaska tradycja local history, jak i historia oralna, historia antropologiczna i socjologia. Szczegolne mozliwosci badawcze oferuja ponadto techniki, metody i narzedzia historii dygitalnej, ktore przy zachowaniu naukowego rygoru pracy historyka, pozwalaja uczynic je efektywniejszymi i efektowniejszymi. Budowanie historii lokalnej jako historii ratowniczej stwarza dodatkowe zadanie dla zawodowego historyka, jako posrednika pomiedzy spolecznoscia i jej przeszloscia. Tym samym historia wychodzi poza zamkniety obszar srodowiska akademickiego, przekazujac zbadana, zinterpretowana oraz zwizualizowana przeszlosc w rece jej prawowitych wlascicieli.

Ponizej moga panstwo obejrzec prezentacje oraz posluchac wykladu wygloszonego w ramach seminarium.

Maciej Rynarzewski

Absolwent Wydzialu Humanistycznego Uniwersytetu Warminsko Mazurskiego w Olsztynie na kierunku Historia. Po studiach rozpoczal prace w Oddziale Zbiorw Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej UWM, gdzie zajmuje sie digitalizacja zbiorw. Obecnie kontynuuje nauke na studiach doktoranckich na UWM. Zainteresowania naukowe obejmuja metodologie historii, perspektywy badan lokalnych (ze szczeglnym uwzglednieniem dokonan anglosaskiej local history ) oraz praktyczne zastosowania digital history w badaniach historycznych i edukacji. Publikuje m.in. w portalu Historia i Media oraz pracuje nad realizacja projektu regionalnego portalu naukowego Prusy Wschodnie.